pondělí 15. října 2007

Ohlasy naOVM - Umí poslanci myslet (Jan Potůček)

Umí poslanci myslet?
14.října 2007, Reflex online - Jan Potůček

Nebo ještě jinak: jsou schopni samostatného, nezávislého úsudku? Na to jsem myslel, když jsem poslouchal údajný sociálnědemokratický trumf prezidentské volby, bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka v nedělních Otázkách Václava Moravce. Jandák totiž přišel do diskuse o digitalizaci naočkovaný názory několika vysílacích společností.

Nebo ještě jinak: jsou schopni samostatného, nezávislého úsudku? Na to jsem myslel, když jsem poslouchal údajný sociálnědemokratický trumf prezidentské volby, bývalého ministra kultury Vítězslava Jandáka v nedělních Otázkách Václava Moravce. Jandák totiž přišel do diskuse o digitalizaci naočkovaný názory několika vysílacích společností.
Nejprve mě zarazilo jeho rozhořčení nad tím, že Poslanecká sněmovna do ostře sledované „digitální“ novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání prosadila podmínku „must carry“ pro kabelové a mobilní operátory. Oč jde? Tahle podmínka má zajistit, aby všechny kabelové společnosti, ale také provozovatelé televize přes pevnou telefonní linku a mobilní telefony zařadili do základní omezené, a tudíž nejlevnější programové nabídky všechny televize, které vysílají z pozemních vysílačů.

Takhle podmínka je už v dnešním zákoně, týká se ale jenom analogově šířených televizí. Kromě veřejnoprávní ČT tedy Novy, Primy a regionálních stanic. Zákazníkům kabelových společností dává jistotu, že ať si předplatí jakýkoli programový balíček, tyhle základní programy v něm budou. Do budoucna by v nich ale měly být i všechny nové digitálně šířené televize. Těch bude mnohem víc, a proto se kabeláři bouří.

V praxi by to pak vypadalo tak, že základní omezenou (nejlevnější) nabídku by netvořilo deset programů jako dnes, ale třeba čtrnáct nebo dvacet. Všechny v češtině a provozované z České republiky. Část zákazníků by pak samozřejmě oželela dražší nabídku s více programy, protože ty původní české je zajímají nejvíc. Kabeláři ale argumentují také technickými překážkami: tolik programů se prostě do omezené nabídky „narvat“ nedá. Krom toho prý jde o průnik práva veřejného do práva soukromého. Soukromník by si přeci měl sám rozhodovat o tom, čí program bude šířit a kde.

Vítězslav Jandák na ČT 24 argumentoval naprosto stejně. Dokonce tak, že jsem ho chvíli podezříval, že se naučil nazpaměť vyjádření kabelové společnosti UPC, která kvůli diginovele hrozí stížností k Evropské komisi. O chvilku později pak Jandák stejným způsobem zpochybňoval datum 10. října 2010 jako termín úplného přechodu České republiky na digitální vysílání. Opět naočkován Radiokomunikacemi a vedoucím projektu digitalizace České televize Pavlem Hanušem.

V tomhle případě má Jandák spíše pravdu. Ovšem pochybuji o tom, že by to věděl. Jandák zkrátka papouškuje tvrzení těch, co ho bombardují argumenty. Pokud by dělal svoji práci poctivě, zjistil by si protinázor a udělal si vlastní úsudek. Jestli se takovýmhle jandákovským způsobem dělají všechny zákony v České republice, pan pán bůh s námi a všechno zlé pryč.

P.S. Novinářské spekulace z Jihu Čech:
Podle více zdrojů se V.Jandák chystá v příštím roce kandidovat za ČSSD do Senátu na Strakonicku. Z lidí se vztahem k médiím byla v tisku potvrzena také možná kandidatura J.Talíře na post lídra krajské kandidátky na post jihočeského hejtmana. Podle jihočeských novinářů bude v případě úspěchu současný náměstek ministra kultury (který podle LN spolupracoval s poslankyní Šojdrovou na několik návrzích změn v k vládnímu návrhu MK, MV a MPO diginovely na očištění licence TV Prima) pak rezignovat na post na ministerstvu.

Žádné komentáře: