Návrh novely Zákona o el. komunikací a dalších předpisů, které mají vliv i na digitální vysílání, byl postoupen Legislativní radě vlády, a po projednání by měl být zákon předán na jednání vlády k finálnímu rozhodnutí. V průběhu léta proběhlo připomínkové řízení a náročné vypořádání množství došlých námětů a návrhů změn od privátních i státních orgánů a institucí - předkladatelem návrhu je MPO ve spolupráci s ČTÚ. Na základě jednání a výsledné shody státních orgánů (jeden z dílčích, ale velmi důl. návrhů i ve spolupráci s NKS) byla zpracována i další důležitá ustanovení, která kompletují a doplňují legislativní rámec i pro oblast digitální televizního či rozhlasového vysílání. Návrh zákona je stejně jako řada dalších kompletně k dispozici i na standardních webech , například zde (Návrh zákona, kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony PID: RACK7FVJVH55 - příp.hledat pod MPO...).
Návrh již vyvolal výrazně negativní veřejné reakce některých zástupců komerční sféry a lze očekávat tradičně poměrně náročné projednávání a silný lobbing vůči některým z pohledu státních orgánů potřebným změnám. Předpokládá se , že by se norma v případě pozitivního průběhu projednávání a schvalování mohla dostat k projednání v PSP letos na podzim. Na jaře bude pak situace složitější i díky prioritnímu zapojení všech důležitých institucí od agendy spojené s předsednictvím ČR v EU.
Návrh v zásadě z pohledu digitalizace řeší klíčové oblasti:
- Správa kmitočtového spektra
- Zrušení zákazu křížení vlastnictví v zákoně o provozování rozhlasového a televizního vysílání
- Zrušení omezení vlastnictví sítí elektronických komunikací pro šíření rozhlasového a zemského digitálního televizního vysílání v zákoně o provozování rozhlasového a televizního vysílání
- Upřesnění kompetence Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) pro provádění změn v souboru technických parametrů
- Zrušení poplatků za společný příjem digitálního televizního vysílání v autorském zákoně
- Zpřesnění rozsahu povinností České televize po dobu přechodu na digitální televizní vysílání
Návrh v podrobné části obsahuje mj. řešení duplicity současného analogového a digitálního vysílání na jednom území nad rámec nařízení vlády o technickém plánu přechodu . Mechanismus diskutovaného řešení by měl také umožnit RRTV vést příslušná správní řízení a v odůvodněných a prokázaných případech omezit soubor technických parametrů pro vysílání.
Návrh se také vypořádává i s možností "diskriminace" v případě STA, která do jisté míry dosud zvýhodňovala příjem analogového televizního vysílání nad příjmem digitálního televizního vysílání, za které se již musely hradit autorské poplatky. (ad evropská směrnice 2001/29/ES a příslušný systém výjimek). Tato otázka byla kompetentními orgány i díky nepříliš jasnému znění příslušných ustanovení směrnice konzultována s Evropskou komisí (možnost rozšíření výjimky ve prospěch STA). Při veřejné diskuzi v rámci projednávání s "dotčenými stranami" bylo mj. rovněž konstatováno, že již není žádný důvod pro omezování podnikání v oblasti elektronických komunikací ze zákona a omezení hospodářské soutěže.
Odkazy
- CDG
- Czech-Under Net PF
- DIGI kampaň Státní info web
- DIGI KOALICE
- DIGI příjem (studentský web)
- DIGI u nás...( Projekt ukončen)
- digitalNews.sk
- Digitální televize.cz
- DVB-T SHOP + info
- Evropská komise - direktoriát pro IT a média
- Hermes DIGI
- http://www.ceskamedia.cz
- http://www.digitalnitelevize.cz
- http://www.digizone.cz
- Ing. Soukenka - Spectrum management a dividenda
- Louč
- NEW - DIGITÁLNÍK
- Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR
- Slovensko DIGImedia
- Slovenská média
- Tasemnice
- Technet - digitální televize (jak dobře nakoupit)
- Univerzita
- www.digitalne.tv
- ČRo Digital
- ČT Digital
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat