neděle 16. května 2010

Jak dál s reklamou na ČT po digitalizaci

Na řešení dalšího fungování veřejnoprávních médií bude asi více času po volbách a po ustavení nových zastupitelských a exekutivních orgánů. Stejně tak na revizi mediální legislativy a dalších norem. Dosud platí také diginovela, řešící mj. i vysílání reklamy na ČT a využití získaných prostředků. Vláda zatím nedokončila projednávaný návrh strategie ve věci podpory kinematografie od Min.kultury, nyní se objevují i další, dílčí návrhy senátorů. V principu je jasné, že je nejvyšší čas systémově řešit jak financování ČT v dalších etapách, stejně jako zdroje pro financování dalších etap rozvoje digitalizace, zajištění archivu ČT ( a ČRo) , obecně kultury, filmu a dalších vzájemně propojených aktivit. K tématu se vrátím později po dokončení aktuálních provozních věcí kolem kampaně k Digi a jejího současného rozšíření na další regiony, letos „vypínané“…

Konkrétní návrh senátorů je zařazen na pořad aktuální 19. schůze Senátu, která bude zahájena ve čtvrtek 20. května v 9 hodin 30 minut

Návrh senátního návrhu zákona senátorů Tomáše Töpfera, Jiří Oberfalzera a Richarda Svobody, kterým se mění zákon č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění pozdějších předpisů
/senátní tisk č. 275/ (1. čtení)

z návrhu:

Čl.I
V § 11 zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, ve znění zákona č. 39/2001 Sb., a zákona č. 82/2005 Sb., se doplňuje odstavec 3, který zní:
„(3) Z výnosu reklam Česká televize převádí částku 12 500 000 Kč měsíčně Státnímu fondu České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie, a to vždy nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce za předchozí kalendářní měsíc a částku 12 500 000 Kč měsíčně Státnímu fondu kultury České republiky, a to vždy nejpozději do konce následujícího kalendářního měsíce za předchozí kalendářní měsíc.“

Přechodné ustanovení

Povinnost podle § 11 odst. 2 věty druhé zákona č. 483 /1991 Sb., ve znění účinném ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona, vzniká prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dojde k dokončení přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání.
…………….
P.S. via čtk:
Státní fond kultury je nefunkční už čtyři roky, kdy se postupně začala vyprazdňovat jeho rada, která jako jediná v souladu s posláním fondu může rozhodovat o finanční podpoře kulturních projektů. Vláda kvůli tomu předloni navrhla zrušení fondu, sněmovna ale rozhodnutí na žádost ministra kultury Václava Riedlbaucha pozastavila. Ministr slíbil najít nové zdroje financování fondu, jejichž nedostatek byl hlavním důvodem návrhu na jeho zrušení. Sněmovně pak Riedlbauch nabídl tři desítky kandidátů na 13 míst v radě, poslanci na konci volebního období žádného nevybrali.
Fond byl založen v roce 1992 s cílem vytvořit silný finanční zdroj, nezávislý na státním rozpočtu, který by podporoval významné kulturní projekty. To se však nikdy nestalo, fond byl po celou dobu existence v podstatě bez prostředků. Příjmy fondu měly pocházet z loterie Lotynka, projekt ale zkrachoval a fond se kvůli němu silně zadlužil. Dluh splácí z příjmů z Domu U Černé Matky boží. Ročně tak měl fond na podporu kulturních projektů jen šest milionů korun z příjmů z nájmu Národního domu na Vinohradech. Peníze ale fond loni ani předloni nevyplatil, protože nemá radu.


P.S. II – tehdy ručil na rozjezd projektu i Český Krumlov….

Žádné komentáře: