I v televizní a telekomunikační branži se objevuje se celá řada průzkumů, statistik a prognóz. Většinou jde o údaje, prezentované v tiskových zprávách komerčních subjektů, samozřejmě často s rozdílnou vypovídající hodnotou ( a s různými záměry…). I proto nelze brát příliš vážně všechna uváděná data - zejména ne pak některé „prognózy“ výzkumných firem, kdy je většinou prezentován jen stručný atraktivní výtah, „ostrá“ data je pak možné získat za poplatek. Zpravidla pak jde o prognózy na mnoho let dopředu, které se časem často velmi liší od skutečnosti. Proto i v televizním průmyslu pak jde v případě průzkumů často o známou hru „ přesných propočtů s nepřesnými vstupními údaji“.
Například i v případě samotných průzkumů způsobu příjmu TV vysílání často chybí fakt, že mnoho lidí využívá kombinaci příjmu nebo uvádí jen jeden z více způsobů, které k příjmu TV využívá. Situace se pak „komplikuje“ s internetem, který nyní značně do „vysílání“ zasahuje, méně pak už do statistik…
Jedním z nedávno prezentovaných údajů byl prezentován velký nárůst abonentů kabelové televize u nás, samozřejmě v optimistickém duchu. Podobně je tomu i s dalšími čísly - ve výsledku by pak spolu s dalšími platformami, alespoň podle některých statistik, byli naši obyvatelé přímo mnohonásobnými televizními fanatiky…
K abonentům kabelových televizí a údajům je nutné podotknout, že počátečním obavám operátorů v posledních letech zachránila ani ne tak digitalizace jako spíše triple-play, resp. rozvoj internetových a dalších služeb a jejich atraktivita pro pomalu se tenčící počty dosavadních abonentů (nebo i stagnace jejich počtů).
Přes množství dat z poslední doby mě zaujala prezentace EK, která se snaží o určitou objektivitu uváděných výsledků. Podle údajů, které používá Evropská komise, celkový podíl evropských domácností využívajících kabelovou televizi klesá - mezi roky 2008 a 2009 klesl podíl domácností s kabelovou TV,z 34% na 30% . Odliv se podle EK pozitivně promítl do výsledku digitálního terestrického vysílání s nárůstem z původních průměrných 12% na 23%.
Jen pro zajímavost – k největšímu propadu z dřívějších téměř 90% došlo u počtu abonentů v „Beneluxu“ - na 69% v Belgii a na 75% v Nizozemsku ( tam se naopak zvýšil počet terestricky na konci roku 2009 na pro Nizozemsko rekordních 21%). Obecně lidé z EK při statistikách jako největší hrozbu kabelovek uvádějí nástup terestrické digitalizace, a to i zemích, kde tento proces byl donedávna jen „hrozbou vzdálené budoucnosti“… Každopádně je zřejmé, že z vyhrocení konkurence těží diváci – větší nabídkou a u placených služeb „optimalizací poplatků“. Nejinak tomu je i už i u nás…
Odkazy
- CDG
- Czech-Under Net PF
- DIGI kampaň Státní info web
- DIGI KOALICE
- DIGI příjem (studentský web)
- DIGI u nás...( Projekt ukončen)
- digitalNews.sk
- Digitální televize.cz
- DVB-T SHOP + info
- Evropská komise - direktoriát pro IT a média
- Hermes DIGI
- http://www.ceskamedia.cz
- http://www.digitalnitelevize.cz
- http://www.digizone.cz
- Ing. Soukenka - Spectrum management a dividenda
- Louč
- NEW - DIGITÁLNÍK
- Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR
- Slovensko DIGImedia
- Slovenská média
- Tasemnice
- Technet - digitální televize (jak dobře nakoupit)
- Univerzita
- www.digitalne.tv
- ČRo Digital
- ČT Digital
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat