pátek 14. března 2008

15 nebo 20%? Zájem o satelit poroste i když mu průzkumy (některé) tolik nepřejí.

Je jasné , že s přechodem na digitální vysílání dojde k mnoha změnám na historicky deformovaném a zakonzervovaném mediálním trhu u nás. Významným faktorem je také "globální" technologický pokrok, který mj. umožňuje další rozvoj současných i nových technologických platforem vysílání. Digitalizace je viditelnou „hrozbou“ pro dominantní hráče na limitovaném trhu i pro snahu udržet dosavadní zavedené poměry (nejen v ČR). Ani komplikace s nástupem terestrického digitálního vysílání ale nic nemění na příležitostech pro další platformy a zcela jistě ne na neodvratné změně podmínek na domácím trhu, možná právě naopak. Omezení satelitního příjmu u nás v době před rokem 89 vytvořilo v Evropě nevídané poměry mezi různými formami televizního příjmu, které se budou postupně měnit.

Změna způsobu příjmu TV programů, kterou přináší brzké ukončení analogu, posiluje zájem o satelit, jak prokazují zkušenosti nejen z Domažlicka, ale především data poskytovatelů satelitních služeb ( a nakonec i reakce některých významných televizí) a další propočty. Jde i zde zřejmě i o známý jev "různých" výsledků průzkumů, které jsou obvyklé třeba v politice (například kolem prezidentské volby se výsledky viditelně lišily, často i dle „zadavatele“). Nárůst satelitní platformy v ČR je viditelný i přes různé výše odhadů a výsledků průzkumů. Všechna hodnocení však nárůst satelitu potvrzují, byť v jiné výši.

Další vývoj a akceleraci jiných platforem lze očekávat nejen v souvislosti s pokračující snahou oddalovat či zpomalovat proces terestrické digitalizace s využíváním některých dalších nových argumentů, byť pravdě značně vzdálených či zjevně ryze účelových, ale i s aktivitou na poli a rozvoji soutěže, třeba i v přístupu k využíváním satelitních (i dalších) platforem. Celkově jsou trendy jasné, ke změnám dochází i na jinak zavedených trzích, jen je zatím těžké odhadnout jaký bude další výhled a změny poměrných podílů v rámci ČR.

Žádné komentáře: