středa 21. listopadu 2012

ČR musí do konce roku omezit výkon rozhlasových vysílačů

Česká republika se zavázala, že do konce roku upraví výkon vysílačů na úroveň stanovenou telegrafní unií. Teď většina rozhlasových stanic vysílá hlasitěji, s větším výkonem a hlavně každá s jiným.

Tím, že se sníží výkon rozhlasových vysílačů, budou rozhlasové stanice vysílat potišeji, na druhé straně se ale zlepší poměr mezi hudbou a mluveným slovem. Mluvené slovo je totiž energeticky slabší než hudba.

Protože ale nejde upravit všechny vysílače najednou, a dělá se to proto postupně, nastává situace, kdy už jsou některé vysílače upravené a jiné ne. Některé vysílače tak vysílají pořád silněji, než nařizují limity, jiné stále stejně.  U autorádií, která mají systém RDS a automaticky tak přelaďují na vysílač, který má lepší signál, doje k tomu, že se bude hlasitost rádia měnit podle toho, jaký vysílač systém naladí.

Stanovením mezní hranice se má snížit vzájemné rušení stanic, případně rušení navigačních přístrojů letadel, ke kterému může dojít hlavně v okolí velkých měst.  Celoplošné rozhlasové stanice se domluvily, že přeladí svoje vysílání společně, k tomu dojde postupně do 5. prosince. Ostatní to musejí stihnout nejpozději do začátku nového roku.  ČRo1 komentář:

Petr řekl(a)...

Ježíši, kdo to napsal? Co je to za bláboly? Copak se snížením výkonu u FM vysílače sníží hlasitost pořadu? Pánové, nic proti, ale chtělo by to korektora, který má v problematice alespoň základní znalosti...