neděle 25. srpna 2013

"Současné vedení ČTÚ je výrazně lepší než předchozí, ale stále málo ambiciózní..."

Husák: Zákazník musí čekat dvakrát déle na rychlý internet 

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastavil v aukci volných kmitočtů pokrytí ČR rychlým mobilním internetem na 7 let. To je málo ambiciózní. Již současné technologické možnosti dovolují síť postavit za poloviční dobu, tvrdí poslanec Jan Husák.

Podle Husáka (TOP 09) to způsobí mnohem delší zhoršení služeb zákazníkům a nepřinutí to operátory zvýšit míru investic do sítí.

Ve čtvrtek 15. 8. 2013 vyhlásil ČTÚ podmínky aukce na kmitočty po analogovém televizním vysílání. Kmitočty by po vydražení měly sloužit pro vysokorychlostní internet 4G, který občanům a firmám měl poskytovat dosud nevídané rychlosti internetového přenosu. Podmínky aukce totiž stanovují, že Česká republika musí být pokryta rychlým internetem do sedmi let (pro nového operátora osm let) ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení přídělu rádiových kmitočtů.

„Tato rychlost výstavby je pod úrovní již současných technologických možností a 4G sítě mohou být postaveny za dobu poloviční. Místo toho, aby měli zákazníci rychlý mobilní internet již v roce 2018, budou muset čekat až do roku 2022“, sdělil Jan Husák, předseda sněmovního podvýboru pro elektronické komunikace a ICT průmysl.

Husák dlouhodobě kritizuje práci ČTÚ. „Minulé vedení expředsedy Dvořáka dokonce často nahrávalo do karet mobilním operátorům a na zákazníky kašlalo, současné vedení je výrazně lepší, ale stále málo ambiciózní," říká Husák.

Podle Husáka musí být ČTÚ i v budoucnu „hlídáno“ odborným sněmovním podvýborem pro ICT.
Po prosazení novely zákona, která odstranila ty nejhorší nekalé praktiky operátorů, začal Husák pro podvýbor připravovat nový „balíček proti nekalým praktikám operátorů č. 2“.

„Od ledna 2014 už operátoři nesmí jen tak automaticky prodlužovat smlouvy nebo dávat nesmyslně velké pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Ale bohužel existují ještě další nešvary operátorů. Ty chci novou novelou v roce 2014 zcela vymýtit,“ popsal Husák.

Podle Husáka je nutné například regulovat, aby telefonní hovory na draze zpoplatněná čísla začínající 900 měly před započetím samotného hovoru povinnou hlášku o výši tarifu za normální běžnou cenu a až po poučení a přepojení by začal drahý tarif. „Mnozí lidé v nouzi si volají na tato čísla například o peněžní půjčku a aniž to tuší, samotný hovor je může vyjít až na tisíce korun a padnou ještě do větších dluhů a problémů,“ vysvětlil Husák jeden z bodů z připravované novely zákona.

Žádné komentáře: