pátek 31. srpna 2012

ČTÚ vyhrál soud k žalobě rádií na opatření regulátora k dodržování modulačního výkonu

ČTÚ uspěl u soudu, na který se obrátili zástupci soukromých rádií. Nejvyšší soud zamítl stížnosti českých rádií na opatření ČTÚ, které zavádí nutnost dodržovat v pásmu VKV modulační výkon 0 dBr. V praxi to znamená, že provozovatelé rádií budou muset své vysílače nastavit tak, aby tento parametr splňovaly - více zde.

Rozhodnutí soudu najdete  zde (v PDF).

Nová část zákona o elektronických komunikacích korigovaná po zásahu Ústavního soudu již platí

Před týdnem vstoupila v platnost novela ZEKu, která byla přijata po nález Ústavního soudu ze dne 31. března 2011, kterým zrušil § 97 odst. 3 a 4 zákona č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích, a prováděcí vyhlášku č. 485/2005 Sb., o rozsahu provozních a lokalizačních údajů, době jejich uchovávání a formě a způsobu jejich předávání orgánům oprávněným k jejich využívání.

Ustanovení § 97 odst. 3 zákona o elektronických komunikacích je novelou zákona rozšířeno o výčet subjektů, kterým budou mít operátoři povinnost poskytovat provozní a lokalizační údaje, přičemž účel a podmínky, za nichž jsou subjekty oprávněny požadovat poskytnutí provozních a lokalizačních údajů, stanoví zvláštní právní předpisy.

Zákon č. 273/2012 Sb., kterým se mění zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o elektronických komunikacích), ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, byl vyhlášen ve Sbírce zákonů v částce 94 pod číslem 273/2012 Sb.

Návrh zákona byl schválen Poslaneckou sněmovnou a následně postoupen Senátu, který návrh zákona schválil dne 18. července 2012. Zákon byl dne 1. srpna 2012 podepsán prezidentem republiky s datem účinnosti ke dni 1. října 2012 (novela zákona byla dne 22. srpna 2012 publikována ve Sbírce zákonů ).

neděle 26. srpna 2012

Dostane RRTV po roce 13.člena?

To se dozvíme na zářijové schůzi PSP, která začíná 4. září odpoledne. V předběžném návrhu programu je kromě volby členů rady ČTK i dovlba již  rok volného místa v RRTV, když v 20.7. 2011 skončil mandát radní Aleny Mackové. Červnová volba v PSP vždy po jednom volném místě v radách (vč. rad veřejnoprávních médií)  ani po druhém kole hlasování finální jména nepřinesla.


pátek 24. srpna 2012

NKS končí k 31.8.2012

14. Závěrečná zpráva Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice o dokončení přechodu na digitální televizní vysílání č.j. 831/12 

Vláda projednala materiál předložený ministrem vnitra a ministryní kultury a přijala 

Z 13 přítomných členů vlády hlasovalo pro 13. 

USNESENÍ 613 (PDF)

čtvrtek 23. srpna 2012

Veřejnoprávní média "po rusku"

Kancelář ruského prezidenta bude rozhodovat o jmenování vedoucích pracovníků ruských státních podniků a organizací včetně úředního tisku a tiskových agentur. Příslušný dekret podepsal prezident Vladimir Putin, v jehož rukou tak bude obsazování klíčových státních manažerských postů. V Rusku málokdo věřil tomu, že by se Kreml už v minulosti na obsazování těchto významných postů nepodílel. Nový dekret ale praxi přímého vlivu prezidentské kanceláře na státní podniky legalizuje.
Nařízení se týká dvanácti státních podniků včetně například dopravní agentury Rosavtodor, pojišťovny ASV nebo firmy Olympstroj, která se zabývá projektováním a výstavbou olympijských sportovišť v kavkazském letovisku Soči. Putin bude rozhodovat i o vedení ruských státních tiskových agentur ITAR-TASS a RIA Novosti, úředního listu Rossijskaja gazeta nebo rozhlasové stanice Golos Rossiji.

Podle ruských analytiků nová praxe souvisí s přechodem Putina do nejvyšší ústavní funkce. Do jmenování prezidentem totiž o obsazování manažerských funkcí ve státních podnicích rozhodoval Putin jako předseda vlády, s jeho přechodem do Kremlu by tuto pravomoc vykonával premiér Dmitrij Medvěděv.

zdroj ČTK

P.S. Kde je aktuálně původní domácí koaliční  plán "zahájení diskuze o transformaci mediálních veřejnoprávních médií a prosazení změny systému voleb zástupců veřejnosti v  nich" ?

úterý 21. srpna 2012

Digitální derniéra

Přechod z analogového na digitální vysílání neprovázely problémy

ČTK, (BoJ) 20-08-2012

Vypínání analogového a přechod na digitální televizní vysílání neprovázely žádné vážné problémy ze strany operátorů, televizí ani občanů. Takový je závěr zprávy Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání, kterou ve středu na svém zasedání projedná vláda. "Všeobecná informovanost obyvatel ČR byla díky efektivní informační kampani velmi vysoká," píše se v předkládací zprávě pro kabinet. Podle ní vědělo o vypnutí analogového vysílání přes 90 procent lidí. Kampaň stála více než 150 milionů korun, nebyla však financována ze státního rozpočtu. Analogové vysílání v ČR skončilo v půlce února letošního roku, kdy televize Nova vypnula poslední dva velké vysílače. Česká televize jej definitivně ukončila 30. listopadu loňského roku, všechny kanály Primy vysílají jen digitálně od 1. ledna letošního roku. Česku se tak podařilo splnit termín stanovený Evropskou komisí, že ukončí analogové vysílání do poloviny letošního roku. Konec analogového televizního vysílání umožnilo také uvolnění kmitočtů pro mobilní operátory, kteří na nich budou moci nabízet rychlé mobilní sítě. Kmitočty Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydraží v aukci do konce roku. Přidělí je pak zřejmě v lednu. Přechod na digitální vysílání znamená pro diváky zejména navýšení programů ze čtyř analogových na minimálně devět digitálních celoplošných programů. Vysílat digitálně se poprvé začalo v roce 2005.
 
V případě souhlasu vlády skončí NKS svoji 6tiletou práci formálně k 31.8.2012
 
Ještě před středečním projednáním Závěrečné zprávy na vládě živé vysílání v 7,45 na ČT1/24 ve Studiu 6 o digitalizaci

Záznam je zde (v čase od 101:33)



pondělí 20. srpna 2012

Uživatelům je nabízeno něco, co už je mezitím technicky dávno překonáno…


Obvyklý stav v technologickém pokroku, který s sebou nese rozmach technologických novinek…Než nám výrobci, operátoři a další vnutí/prodají nějakou „vymoženost“, v záloze a na skladu už je připraveno něco nového, lepšího…. Ve spleti nových standradů vysílání pokračuje vývoj i ve sféře formátování.

Videa zaberou o polovinu méně místa. Už příští rok přijde nový formát H.265.
Motion Picture Expert Group (MPEG) už příští rok uvede nový videoformát, který bude zase efektivnější než ty současné. High Efficiency Video Coding s kódovým označením H.265 má při zachování stejné kvality jako u Advanced Video Coding (H.264) zabírat jen polovinu prostoru. Obraz by tedy měl zůstat stejný, ale díky polovičnímu datovému toku se ušetří místo v paměti či zrychlí přenos skrz internet.

Že standardy MPEG musíme brát vážně, snad není třeba připomínat. Aktuální H.264 se navzdory snahám Microsoftu, Googlu i jiných prosadil na úkor ostatních formátů. Dnes se používá v digitálním televiznímvysílání, spotřební elektronice (mobily, kamery, Blu-ray) i na internetu.

H.265 přijde do roka…

Zatím je H.265 stále ve fázi návrhu, specifikace ale budou dokončeny už brzy. Hned z kraje příštího roku by se měl nový formát dostat do komerční sféry. Nejdříve se začně používat v mobilních zařízeních (aby se ušetřil datový provoz), později se dostane do velkých obrazovek (rozlišení až 8K). V roce 2014 přijde i upravený formát pro uchování stereoskopického (3-D) obrazu.

Otázkou je, kdy se nový formát začne opravdu používat ve velkém. H.264 byl dokončen už v květnu roku 2003, ale ve větší míře se prosadil až v posledních pěti letech. Inkubační doba H.265 může být podobná. Švédský Ericsson předpovídá, že už v roce 2015 bude 90 % datového provozu na internetu tvořit video. Tudíž by se s implementací nemělo otálet.

… ale reálně se rozšíří až za pár let

Jenže uvést nový formát není snadná záležitost. Nejdříve se dokončí specifikace, ale teprve pak budou muset softwarové firmy připravit nové dekodéry a enkodéry, tedy celé kodeky. Hardwarové společnosti také budou muset naučit své čipy, aby videa v H.265 urychlovaly, protože specializovaný obvod to zvládne efektivněji než univerzální procesor. A než se vytvoří další ekosystém mezi softwarem (střižny, konvertory…) a hardwarem (kamery, přehrávače…), můžeme odpočítávat další měsíce. H.265 se zkrátka uchytí přinejlepším za tři čtyři roky.

Mezi tím jistě přijde se svou alternativou i Google. Jeho  otevřený formát VP8 se mu zatím nepodařilo rozšířit. Ale když se za pár let začne odznova, dostane druhou šanci.

Via cnews.cz, Originální zdroj: Engadget


K H 264 více třeba zde:

čtvrtek 16. srpna 2012

Konec digitalizace za týden na vládě

Vláda projedná ve středu 22.srpna na svém zasedání od 9,00 hodin  Závěrečnou zprávu NKS a ukončení její činnosti

C.           K projednání bez rozpravy:


14.
Závěrečná zpráva Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání v České republice o dokončení přechodu na digitální televizní vysílání



č.j. 831/12



Předkládají: ministr vnitra a ministryně kultury

úterý 14. srpna 2012

Český D-BOOK nyní i pro DVB-T2

Český telekomunikační úřad dnes zveřejnil aktualizovaný dokument D-Book. Tento dokument shrnuje doporučené technické parametry digitálních přijímačů a dalších přijímacích zařízení, nezbytných pro zajištění bezproblémového příjmu zemského digitálního televizního vysílání v České republice ve standardu DVB-T a nově DVB-T2.

Původní D-BOOK byl zpracován v rámci Technické skupiny NKS,  v roce 2008 před startem ostré fáze přechodu na digitální TV vysílání.
„D-Book je nezbytnou pomůckou pro výrobce a prodejce digitálních televizních přijímačů a set-top boxů. Respektování jím stanovených parametrů dává televiznímu divákovi jistotu, že jím zakoupený přijímač bude bezchybně přijímat digitální vysílání v České republice“, říká Pavel Dvořák předseda Rady ČTÚ a dodává: „D-Book současně představuje jeden z nezbytných kroků na cestě budoucího rozvoje zemského digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2. Ten umožní v budoucnosti zvýšit kvalitu televizního vysílání a perspektivně prohloubit efektivitu využití kmitočtů“.
Dokument, který má doporučující charakter, byl připraven v rámci technické skupiny při ČTÚ. Jejími členy jsou zástupci provozovatelů televizního vysílání, výrobců a prodejců televizních přijímačů, zástupci Českého metrologického institutu, vybraní techničtí experti a pracovníci ČTÚ.
D-Book je umístěn na stránkách Českého telekomunikačního úřadu (D-Book v PDF)

Spolupracovník DigiZone.cz píše ministrovi Kubovi - urychlete zavádění DVB-T2!

Rychlejší zavádění pozemní digitální televize druhé generace ve standardu DVB-T2 požaduje po ministrovi obchodu a průmyslu Martinu Kubovi (ODS) spolupracovník serveru DigiZone.cz Čestmír Polák. Napsal kvůli tomu ministrovi otevřený dopis, v němž poukazuje na zbytečné zdržování přechodu na novější systém digitálního televizního vysílání. Stát by se podle Poláka měl zasadit o rychlejší prosazení DVB-T2, které umožní šířit pozemní cestou televizní programy v HD kvalitě.

„Ve velice krátké době dojde k drastickému omezení frekvencí doposud určených k televiznímu vysílání. V Evropě i jinde ve světě se hromadně přechází, nebo již přešlo na standard druhé generace DVB-T2, což umožňuje úspornější využití kmitočtového spektra, nižší náklady na vysílání, úsporu energie atp.,“ upozorňuje Čestmír Polák. „Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, nejméně však 30 Mbit/s. To je přibližně 5 – 6 kanálů v HD rozlišení (5 – 6 Mbit/s), nebo kolem 24 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s),“ dodává.

Plný text dopisu je zde
http://www.scribd.com/doc/102827899/Otev%C5%99en%C3%BD-dopis-%C4%8Cestmira-Polaka-ministrovi-pr%C5%AFmyslu-a-obchodu-Martinu-Kubovi



pondělí 13. srpna 2012

Prověrka využívání kmitočtů - vše OK

Prověrka využívání kmitočtů podle § 22b zákona o elektronických komunikacích

Dne 1. července uplynula lhůta podle § 22b zákona o elektronických komunikacích, která držitelům přídělů rádiových kmitočtů stanovila v případech, pokud v přídělech není lhůta pro využívání přidělených kmitočtů stanovena, povinnost přidělené kmitočty začít využívat nejpozději k tomuto datu. ČTÚ proto výše uvedenou povinnost držitelů přídělů rádiových kmitočtů prověřil u všech 31 platných přídělů, protože povinnost využívání nebyla exaktně stanovena u žádného z nich. Současně bylo známé, že v některých případech držitelé přídělů část přidělených rádiových kmitočtů dlouhodobě nevyužívali, resp. nikdy nezačali využívat. Ve většině případů byly tyto příděly uděleny v roce 2005 podle přechodných ustanovení § 136 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích k převedení práv a povinností týkajících se rádiových kmitočtů a vyplývajících z dříve udělených telekomunikačních licencí, jejichž platnost byla změnou zákona ukončena. V rámci této prověrky bylo zjištěno, že u všech přídělů, s výjimkou jednoho, bylo využívání rádiových kmitočtů zahájeno u celého rozsahu přidělených kmitočtů, a ty jsou využívány způsobem stanoveným zákonem o elektronických komunikacích. ČTÚ posoudí plnění všech podmínek stanovených v předmětném přídělu a následně rozhodne o dalším případném postupu.


zdroj ČTÚ

Evropská Komise zamítla plány ČTÚ na regulaci přístupu k širokopásmovým sítím




čtvrtek 9. srpna 2012

Veřejnoprávní televize jako nekalá konkurence? Probíhá soud v Německu

V Německu brzy padne odpověď na otázku, jestli veřejnoprávní média mají na Internetu konkurovat soukromým vydavatelům. Ti obvinili veřejnoprávní televizi ARD z nekalé konkurence, protože provozuje zpravodajskou aplikaci v mobilech. 

"...Osm německých vydavatelů, mezi nimiž figuruje například Axel Springer Verlag či vydavatelé Süddeutsche Zeitung a Frankfurter Allgemeine Zeitung, podalo loni v červnu žalobu k soudu v Kolíně nad Rýnem kvůli mobilní aplikaci německé veřejnoprávní televize ARD. Aplikace je dostupná jak pro smartphony tak pro tablety. Podporuje platformy iOS, Android a Blackberry. V říjnu 2011 ji používalo 2,4 milionů uživatelů.
Aplikace Tagesschau, jejíž název vychází z názvu hlavní večerní zpravodajské relace na ARD (obdoba večerních Událostí na ČT), vyvolávala rozporuplné reakce ještě před samotným spuštěním. Už v roce 2009, kdy ARD představila plán na spuštění aplikace, se dočkala kritiky ze strany Spolku daňových poplatníků (Der Bund der Steuerzahler), organizace, která usiluje o snížení daňové zátěže. Její představitelé tehdy prohlásili, že koncesionářské poplatky by měly být používány pouze na provoz a projekty přímo související s televizním a rozhlasovým vysíláním.
Zástupci vydavatelů zase kritizovali, že bezplatná aplikace pokřiví trh. Doufali totiž, že se jim prostřednictvím placených mobilních aplikací podaří alespoň částečně nahradit výpadky příjmů z reklamy, související s finanční krizí a nižším prodejem tištěných periodik.
Představitelé ARD trvali i přes kritiku na tom, že mobilní aplikace Tagesschau, stejně jako stejnojmenný web, bude zdarma. Argumentace byla zřejmě podobná jako v případě ČT, jejíž představitelé v minulosti tvrdili, že Internet využívá tuzemská veřejnoprávní televize pouze jako distribuční a propagační kanál pro obsah, který vzniká primárně pro televizní vysílání. A tak na konci roku 2010 byla bezplatná aplikace spuštěna do provozu...."

Stále více diváků digitálních televizních kanálů vzpomíná na analogové vysílání


" Stále více diváků digitálních televizních kanálů s láskou vzpomíná na analogové vysílání. Právě v těchto dnech, kdy se nad krajem často ženou bouřky, nestačí operátoři digitálních kanálů vysílat do terénu své opraváře. Velmi časté jsou několikaminutové výpadky signálu, při kterých zejména v čase olympijských přenosů lidé zpanikaří a začnou neodborně přelaďovat. To je podle prodejce elektroniky Lubomíra Žádníka z Jihlavy nejčastější příčinou dlouhodobějších poruch." (A.BARTŮŇKOVÁ, moderátorka)

Lubomír ŽÁDNÍK, prodejce elektroniky: "Na satelitní příjem má vliv oblačnost, takže samozřejmě přijde bouřka, bouřkový mraky, signál vypadne. I když je to vysílání třeba pozemní, tak valná část vysílačů pozemních bere signál z družice. Takže pokud samozřejmě vypadne díky oblačnosti signál ze satelitu, tak vypadne i pozemní vysílání. Bohužel z 90 procent ta závada je, říkám, mezi rukou a ovladačem...."

(Ze včerejšího  vysílání  ČRo Region,Vysočina)