Ke 30. září 2011 lze konstatovat, že přechod probíhá v souladu s harmonogramem stanoveným v TPP. V září 2011 byla přijata novela zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, kterou byl stanoven termín dokončení procesu přechodu na 11. 11. 2011. Tím však nejsou dotčeny termíny stanovené v TPP pro dokončení procesu přechodu v územních oblastech Jeseník a Zlín.
Vyhodnocení průběhu přechodu analogového na digitální televizní vysílání ke 30. září 2011
Český telekomunikační úřad (dále jen „ČTÚ“), v souladu s nařízením vlády č. 161/2008 Sb., o technickém plánu přechodu zemského analogového televizního vysílání na zemské digitální televizní vysílání (dále jen „TPP“), již posedmé vyhodnotil průběh přechodu v jednotlivých územních oblastech. Zpráva č. 7 obsahuje aktuální informace o stavu digitalizace k termínu 30. září 2011, informace o stavu rozvoje všech vysílacích sítí pro šíření DVB-T vysílání a zahrnuje i porovnání s výchozím stavem pokrytí České republiky, resp. jednotlivých územních oblastí, analogovým a digitálním zemským televizním vysíláním.
Ke 30. září 2011 lze konstatovat, že přechod probíhá v souladu s harmonogramem stanoveným v TPP. V září 2011 byla přijata novela zákona č. 483/1991 Sb., o České televizi, kterou byl stanoven termín dokončení procesu přechodu na 11. 11. 2011. Tím však nejsou dotčeny termíny stanovené v TPP pro dokončení procesu přechodu v územních oblastech Jeseník a Zlín.
Vysílací síť 1 (především páteřní síť vysílačů velkého výkonu) je dobudována a v současné době se v této síti řeší problematika zajištění dostatečného pokrytí digitálním signálem v lokalitách, kde kvalitní příjem z vysílačů velkého výkonu není možný. Dokrývání jednotlivých lokalit se přesunulo především do územních oblastí Zlín a Jeseník. V souvislosti s realizací digitálních opakovačů v jednotlivých lokalitách však přetrvává v některých případech řada nepředvídatelných technických problémů. Po spuštění opakovačů do reálného provozu se prokázalo, že není možné v některých lokalitách pro zajištění dostatečného příjmu využít principu tzv. jednofrekvenční vysílací sítě (tzn. využít pro dokrytí místního vysílání shodného rádiového kanálu s vysílačem velkého výkonu, který v dané oblasti základní pokrytí zajišťuje). Na základě provedených měření kvality příjmu vysílání v daných podmínkách je tak nezbytné pro takové lokality vyhledat a použít jiný rádiový kanál. V případech, kde si již diváci zajistili úpravu přijímacích systémů (především se to týká společných anténních rozvodů), je pak bohužel nezbytné investovat další finanční prostředky na nové úpravy. Protože se však jedná o předem nepředvídatelné problémy, je třeba počítat s možností, že v určitých případech mohou být pro zajištění dostatečně kvalitního příjmu využity i rádiové kanály rozdílné od kanálů místně příslušných vysílačů velkého výkonu. ČTÚ ve spolupráci s operátory vysílacích sítí přijal potřebná opatření a postupy, které by měly vést ke zvýšení informovanosti veřejnosti a tím i k minimalizaci negativního dopadu případných změn vysílacích kanálů na diváky.
Pokrytí obyvatel České republiky digitálním televizním vysíláním šířeným jednotlivými vysílacími sítěmi vypočtené postupy podle vyhlášky č. 163/2008 Sb., o způsobu stanovení pokrytí signálem zemského televizního vysílání, u sítě 1 dosáhlo téměř 100 %, u vysílací sítě 2 dosáhlo 95 % a u vysílací sítě 3 hodnoty přes 91 %. Vysílací síť 4 zajišťuje stále pokrytí pouze pro 23 % obyvatel České republiky (Praha, Brno, Ostrava). Přechod analogového vysílání původních celoplošných programů na vysílání digitální však zajišťují pouze vysílací sítě 1 a 2, zatímco vysílací sítě 3 a 4 jsou využity pro šíření programů nových.
V případě analogového vysílání se vypočtené aktuální pokrytí obyvatel České republiky snížilo u programu ČT1 na 24,8 % z původních 99,6 %, u programu ČT2 kleslo na 0,1 % z původních 90,8 %, u programu Nova kleslo na 26,4 % z původních 97,7 % a u programu Prima na 17,5 % z původních 73 %.
Po zahájení DVB-T vysílání v územních oblastech Jeseník a Zlín ve vysílací síti 2 (říjen, respektive listopad 2011) tak rozvoj vysílacích sítí 1 a 2 naplní hlavní účel TPP, kterým je převedení stávajícího zemského celoplošného analogového televizního vysílání na vysílání digitální bez negativních dopadů na možnost příjmu televizního vysílání veřejností.
Z hlediska České televize bude stávající analogové vysílání programů ČT1 a ČT2 zcela ukončeno k termínu 30. listopadu 2011. Do 30. června 2012 tak bude v České republice přetrvávat pouze analogové vysílání programu Nova a Prima, a to po termínu 11. 11. 2011 jen v územních oblastech Jeseník a Zlín. O termínech ukončení těchto vysílání rozhodnou jeho provozovatelé, tj. společnosti CET 21 spol. s r.o. a FTV Prima, spol. s r.o. a to nejpozději do 30. června 2012.
V návaznosti na monitorování procesu digitalizace byl v průběhu jarních měsíců realizován již šestý rozsáhlý reprezentativní celostátní výzkum dospělé populace ČR starší 15 let k tématice přechodu na digitální televizní vysílání. Garantem zadání a vyhodnocení uvedeného výzkumu, který je pravidelně v průběhu přechodu opakován, je ČTÚ. Výsledky výzkumu budou zveřejněny následně po jejich zpracování
Odkazy
- CDG
- Czech-Under Net PF
- DIGI kampaň Státní info web
- DIGI KOALICE
- DIGI příjem (studentský web)
- DIGI u nás...( Projekt ukončen)
- digitalNews.sk
- Digitální televize.cz
- DVB-T SHOP + info
- Evropská komise - direktoriát pro IT a média
- Hermes DIGI
- http://www.ceskamedia.cz
- http://www.digitalnitelevize.cz
- http://www.digizone.cz
- Ing. Soukenka - Spectrum management a dividenda
- Louč
- NEW - DIGITÁLNÍK
- Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR
- Slovensko DIGImedia
- Slovenská média
- Tasemnice
- Technet - digitální televize (jak dobře nakoupit)
- Univerzita
- www.digitalne.tv
- ČRo Digital
- ČT Digital
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat