středa 17. října 2012

Podpora českého filmu - více by mohlo znamenat i méně či později....

Stát bude možná dávat na filmy stejné peníze jako televize ČTK. Stát by měl podle senátního školského výboru posílat do státního fondu kinematografie na výrobu filmů stejnou částku, kterou budou dávat ostatní přispěvatelé. Výbor tak dnes doporučil doplnit zákon o podpoře kinematografie, podle něhož by měly komerční televize od příštího roku do fondu dávat nejméně 150 milionů korun ročně. ČTK to řekl předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS).

Obává se, že pokud se Senát s doplněním od senátora ODS Petra Bratského ztotožní, pouze tím přinejmenším zbrzdí přijetí zákona. Podobnou pasáž totiž už ve sněmovně neúspěšně prosazoval předseda poslanců TOP 09/STAN Petr Gazdík. "Pokud to Senát schválí, způsobí jenom zdržení," uvedl Oberfalzer.

Zásadnější prodlevu by pak mohlo přinést i případné veto prezidenta. "A když do toho zvážíme jistou nestabilitu Poslanecké sněmovny, myslím, že to může celkově ten návrh třeba i pohřbít," dodal. Příspěvek soukromých televizí do fondu odpovídá dvěma procentům z obratu za vysílání reklamy, která mají komerční televize na tvorbu nových filmů dávat už podle zákona o televizním vysílání. Pokud by televize z reklamy přispěly méně než 150 miliony korun, musely by zbylou částku dorovnat. Příspěvek souvisí s omezením reklamy ve veřejnoprávní televizi.

Příjmy fondu budou podobně jako dosud tvořit také jedno procento z každé prodané vstupenky do kina. Mají k nim patřit i příspěvky ze zpoplatnění filmů, které fond spravuje, což by mělo představovat až 30 milionů korun. Nový zákon má nahradit dosavadní zastaralou úpravu, která je podle ministerstva kultury neslučitelná se základními principy EU. Má umožnit nejen podporu výroby filmů, ale také už jejich přípravu, aby se česká kinematografie stala konkurenceschopnou ve srovnání s ostatními evropskými produkcemi. Podobný zákon platí v Polsku.
Žádné komentáře: