neděle 18. března 2012

Úspěšně dokončený projekt televizní digitalizace by díky aukci mohl státu přinést miliardy

Úspěšně dokončený projekt přechodu s analogového na televizní vysílání by mohl státu podle posledních zpráv přinést miliardy korun - a to za prodej uvolněných kmitočtů v připravovaných aukcích - vyvolávací cena podle ČTÚ v informaci ČTK bude stanovena na 10 000 000 000 Kč. Kromě aukční ceny by pak státní rozpočet podle zveřejněných informací mohl pravidelně na poplatcích získávat dalších cca 150 a 250 miliónů korun ročně. Přímé finanční náklady státu na projekt se pohybovaly v řádech miliónů korun, definitivní účet bude vládě po formálním dokončení všech procedur, předložen v závěrečné hodnotící zprávě NKS.

"Celková vyvolávací cena při aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě označované jako 4G bude činit přibližně deset miliard korun. V pondělním vydání týdeníku Euro to uvedl předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Úřad původně počítal s výnosem v řádu jednotek miliard.

"Tak, jak nyní pracujeme s principy připravovaného výběrového řízení, se úhrnná vyvolávací cena kmitočtů blíží k hranici deseti miliard korun," sdělil týdeníku šéf úřadu.
Podmínky aukce, jejichž podobu úřad tento týden dokončoval, se nyní stanou předmětem diskuse. Teprve na jejím základě úřad stanoví závazná kritéria pro zájemce o kmitočty. Samotný prodej se čeká na podzim.
ČTÚ chce formou aukce nabídnout kmitočty uvolněné přechodem z analogového na digitální televizní vysílání v pásmu 800 MHz a dále volné frekvence v pásmech 1800 a 2600 MHz. Příděl frekvencí pro jednotlivé žadatele bude omezený.
Hlásit se budou moci nynější operátoři i firmy, které mají zájem vstoupit na tuzemský mobilní trh. To by jim měla umožnit povinnost národního roamingu pro úspěšné uchazeče o frekvence v pásmu 800 MHz. Případný čtvrtý operátor tak bude moci nabízet služby ještě před dobudováním vlastní sítě prostřednictvím sítí současných operátorů.
Pravidelné příjmy státního rozpočtu za využívání frekvencí se mají pohybovat mezi 150 a 250 miliony korun ročně. Operátoři mají kmitočty získat na 15 let. O vstup do mobilního podnikání již v minulosti projevily zájem například tuzemské firmy Dial Telecom, GTS Czech a UPC. Spekulovalo se rovněž o možné účasti státní České pošty.ČTK"

Žádné komentáře: