Odkazy
- CDG
- Czech-Under Net PF
- DIGI kampaň Státní info web
- DIGI KOALICE
- DIGI příjem (studentský web)
- DIGI u nás...( Projekt ukončen)
- digitalNews.sk
- Digitální televize.cz
- DVB-T SHOP + info
- Evropská komise - direktoriát pro IT a média
- Hermes DIGI
- http://www.ceskamedia.cz
- http://www.digitalnitelevize.cz
- http://www.digizone.cz
- Ing. Soukenka - Spectrum management a dividenda
- Louč
- NEW - DIGITÁLNÍK
- Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR
- Slovensko DIGImedia
- Slovenská média
- Tasemnice
- Technet - digitální televize (jak dobře nakoupit)
- Univerzita
- www.digitalne.tv
- ČRo Digital
- ČT Digital
pátek 29. července 2011
Standard pro „Super Wi-Fi“ schválen – nahradí TV vysílání, i v ČR
Asociace IEEE ohlásila, že byl dokončen standard IEEE 802.22 pro tzv. „SUPER WIFI“. Podle odborníků by tento systém mohl úspěšně nahradit stávající technologie Wi-Fi připojení pro velké síťě . Síť založená na IEEE 802.22 patří do kategorie WRAN (Wireless Regional Area Network), takže má mnohem větší dosah než stávající 802.11 WLAN. IEEE na svém webu uvádí dosah až 100 km od vysílače (v ideálních podmínkách).
Technologie je postavena na využití kmitočtů v „televizních“ pásmech VHF a UHF (54–862 MHz). Jednotlivé kanály, stejně jako u DVB-T, by měly dosáhnout rychlosti okolo 22 Mb/s.
Operátoři by mohli vysílat na nepoužívaných, respektive zanedlouho uvolněných frekvencích v souvislosti s ukončením kapacitně náročného analogového televizního vysílání. S tím počítá i vládní projekt Digitální Česko, tedy s rozšířením pokrytí vysokorychlostního internetu. Projekt má za sebou úvodní etapy, další (vč. přípravy aukcí) souvisí i s již delší dobu projednávanou úpravou legislativy (Novela ZEKu ad.).
Více o standardu IEEE 802.22 např. na Wikipedii
Zdroj: BusinessWire , cnews.cz
pondělí 25. července 2011
EBU a další šturmují před světovou bitvou o kmitočty - blíží se WRC-12
Cílem tohoto dokumentu je podat základní přehled problémů pro členy EBU na otázky agendy WRC-12 v souvislosti s použitím rádiového spektra pro vysílání. Dokument je založen především na práci příslušných skupin EBU - verze 1,0
Bude terestrický televizní digitál obětí nového využití kmitočtového spektra?
Server broadcastengineering.com se přiklání ke stále častější verzi, že terestrické digitální vysílání bude v řadě zemí postupně a nakonec poměrně silně ztrácet své dosud dominantní pozice.
DTT may be victim of Europe's first radio spectrum policy
Proti tomu je přirozeně například i asociace veřejnoprávních a dalších médií EBU, která argumentuje mj. i potřebou zajistit dostupnost TV například v krizových situacích. Postupně se spolu s technologickým vývojem a rozvojem nových médií a dalších komunikačních nástrojů, že ani tento argument nebude mít poměrně brzy tak silnou váhu jako doposud.
Ostatně díky zájmu obyvatel o využívání služeb jako je FB, Twitter, mobilní i-net a dalších se o tom přesvědčujeme v posledních měsících i u nás...
pátek 22. července 2011
ČR jako jeden z mnoha evropských telekomunikačních hříšníků
Zákon (Novela ZEKu) je nyní v PSP - Sněmovní tisk 347 Novela z. o elektronických komunikacích . Novela byla projednána na plénu PSP 15. 6. a přidělena do Hospodářského výboru, ten bude o došlých návrzích změn (do 31.7.)jednat 7. 9.
Brusel 19. července 2011 – Evropská komise zaslala žádosti o poskytnutí informací dvaceti členským státům EU, které ještě neoznámily opatření pro úplné provedení nových předpisů EU o telekomunikacích do vnitrostátního práva. Lhůta pro provedení nových předpisů stanovená Evropským parlamentem a Radou ministrů EU uplynula dne 25. května 2011. Žádosti o poskytnutí informací mají podobu výzev v rámci řízení EU o nesplnění povinnosti.
Díky novým předpisům získávají podniky a spotřebitelé nová práva, pokud jde o telefony, mobilní služby a přístup k internetu. Nové předpisy zahrnují právo zákazníka na změnu telekomunikačního operátora beze změny telefonního čísla během jediného dne, právo na srozumitelnější informace o nabízených službách a lepší ochranu osobních údajů online. Nové pravomoci Evropské komise v oblasti dozoru a regulační pravomoci Sdružení evropských regulačních orgánů v oblasti elektronických komunikací (BEREC) vytvoří prostředí právní jistoty a umožní telekomunikačním operátorům růst na celoevropském telekomunikačním trhu (viz IP/11/622 MEMO/11/319, MEMO/11/320 a MEMO/11/321).
Rychlé a jednotné provedení těchto předpisů je prioritou v rámci Digitální agendy pro Evropu (viz IP/10/581, MEMO/10/199 a MEMO/10/200). Zatímco legislativní proces probíhá ve všech členských státech EU a většina z nich Komisi informovala o některých prováděcích opatřeních, pouze sedm členských států (Dánsko, Estonsko, Finsko, Irsko, Malta, Spojené království a Švédsko) Komisi oznámilo, že nové předpisy plně promítlo.
Dvacet ostatních členských států (Belgie, Bulharsko, Česká republika, Francie, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko a Španělsko) má na výzvu odpovědět do dvou měsíců. Pokud tak neučiní nebo pokud nebude Komise s odpovědí spokojena, může dotyčným členským státům zaslat formální žádost o provedení do vnitrostátních právních předpisů (v podobě „odůvodněného stanoviska“ v rámci řízení EU o nesplnění povinnosti), a jako poslední krok se obrátit na Soudní dvůr Evropské unie.
T2-Lite - nový profil DVB-T2 pro mobilní příjem
Více v aktualizované DVB-T2 specifikaci zde (pdf).
pátek 15. července 2011
"Konec konkurence znamená opět plusové body ..."
Televizní trh v České republice čekají velké změny. Do 11. 11. 2011 s největší pravděpodobností skončí reklama na programu ČT1. Inzerce zůstane pouze na méně sledovaných programech ČT2 a ČT4. Pro mediální společnost CETV se jedná o velmi důležitou kurzotvornou zprávu, která zůstává v pozadí současné dluhové krize. Zmenšení celkového vysílacího času reklam s největší pravděpodobností vyústí ke zvýšení cen. Efekt se pozitivně projeví v hospodářských výsledcích skupiny CME. Z příjmů z reklamy půjde do státního fondu kinematografie cca 2 % zisků.
S návrhem přišli zástupci dvou hlavních konkurentů, Nova a Prima. TV Barrandov, třetí nejvýznamnější soukromá tv stanice, se k návrhu nepřipojila. Ztráta části zisků by se mohla negativně projevit už v tak napjatém hospodaření společnosti. TV Barrandov se nachází na podobné cestě jako Z1, kdy majitel musel neustále doplňovat finance na provoz společnosti. Konec konkurence znamená opět plusové body pro CETV.
Často zmiňované dluhové zatížení skupiny CME může být rychle překonáno silnějším oživením ekonomik střední a východní Evropy. Konsolidace mediálního sektoru se projevuje v rámci celé střední Evropy, kdy i např. v Polsku je na prodej 56 % akcií TVN. V rámci spekulací se vytváří prostor pro Time Warner, která vlastní významný podíl v CETV. I z pohledu technické analýzy se mi jeví akcie společnosti na velmi zajímavých úrovních. V současné době považuji akcie společnosti na cenách pod 330 Kč jako velmi atraktivní k nákupu.
středa 13. července 2011
ČT zřejmě zanedlouho s minimem reklamy, česká kultura a filmaři s desítkami až stovkami miliónů finanční podpory ročně.
Zasedá také Sněmovna. Zanedlouho (předpoklad je ve středu dopoledne po bloku prvních čtení) tak bude na závěr silné a nepříliš objektivní mediální kampaně zřejmě schválena úprava zákona o ČT a dílčí změny dalších předpisů. Autorem komplexního pozměňovacího návrhu je volební výbor PSP (tisk 27), který projednávání původně senátního návrhu mnohokrát odkládal, aby nakonec schválil jiné doplněné a zčásti i nové znění.
Změnu podle zpráv v médiích podporuje drtivá většina poslanců. Návrhy neprošly standardní cestou vládních legislativních návrhů s meziresortním připomínkovým řízením, jde o senátorskou, resp. poslaneckou iniciativu (vláda se formálně vyjadřovala k původnímu a dnes již překonanému senátnímu návrhu asi před rokem). Většina politiků v diskuzích a ve veřejných vyjádřeních komentovala poměrně hladký a rychlý průběh projednávání tohoto dosud vždy žhavého tématu mj. i snahou „zabránit arbitrážím“. Podle reakcí některých právních expertů však přijetí souhrnu všech komplexních úprav bez dílčích korektur může zřejmě vést v reálu i k pravému opaku… V celé dosavadní etapě zaznělo mnoho slibů, argumentů, veřejných závazků, i požadavků na nepřijímání legislativních změn v průběhu celého digitalizačního procesu - počkejme tedy na jejich naplnění v praxi.
pondělí 4. července 2011
DVBT 2 je údajně příliš drahé, asijské státy volí raději ISDB
pátek 1. července 2011
Vláda bude podporovat Digitální Česko
http://www.mpo.cz/dokument83642.html
Problematika elektronických komunikací je tématem i na evropské úrovni. Na závěr maďarského předsednictví v Radě EU se 27. května 2011 uskutečnilo v Bruselu formální zasedání Rady ministrů pro telekomunikace. Jednání se zúčastnili zástupci jednotlivých členských států na ministerské úrovni a evropská komisařka pro digitální agendu Neelie Kroes. Českou delegaci vedl náměstek ministra vnitra pro mezinárodní vztahy Viktor Čech.
Rada přijala zprávu „ o pokroku k návrhu rozhodnutí o přijetí prvního programu politiky rádiového spektra.“ Tento návrh bude dále projednáván během nadcházejícího polského předsednictví (vede EU ode dneška) s cílem formalizování pozice Rady a následné shody s Evropským parlamentem. Příští formální zasedání Rady ministrů pro telekomunikace se uskuteční 13. prosince 2011.
Rada ministrů se chystá také na blížící se Světové radiokomunikační konferenci Mezinárodní telekomunikační unie, která se bude konat v roce 2012 v Ženevě.
Evropská komise mezitím také zveřejnila dosavadní výsledky plnění cílů Digitální agendy pro Evropu. 31. května 2011 publikovala Evropská komise na svých webových stránkách výsledky, které ukazují, jak se daří Evropské unii a členským státům plnit cíle vytyčené v Digitální agendě pro Evropu po roce od vzniku této strategie. Komise tak všem zájemcům zpřístupnila online statistiky a zprávy, včetně informací o aktuální situaci v jednotlivých členských státech.