sobota 15. června 2013

Mobilní broadband poběží i pomocí starodávných technologií....


Google chce pomocí balónů dobýt svět!

Americká internetová společnost Google chce pomocí balonů umožnit přístup na internet lidem na celém světě. Tedy i na místech, kde je doposud světová počítačová síť nedosažitelná.


Společnost začala ztento týden na Novém Zélandu zamýšlený systém testovat. Vyvrcholily tak 18 měsíců trvající přípravy projektu, který dostal vzhledem k zdánlivě bláznivému nápadu případný název Loon (v češtině alka, ale také cvok). V podstatě jde o vypouštění balonů, z nichž by na zem byl přenášen signál pro připojení k webu. Na vývoji pracovala tajná laboratoř X, z níž vyšla například i myšlenka automobilů bez řidičů nebo počítačové brýle.

Vypuštění několika balonů v srdci novozélandského Jižního ostrova je zatím jen experimentální etapa. Vedení firmy si představuje, že jednou by ve stratosférické výšce 20 kilometrů mohly plout tisíce takových balonů, které by pomohly překlenout nynější digitální oddělení 4,8 miliardy nepřipojených lidí a 2,2 miliardy těch, kteří jsou online.  Pokud bude technologie úspěšná, pomůže zemím vyhnout se nákladnému rozvádění kabelových sítí. Pak by výrazně vzrostl počet uživatelů na takových místech jako je Afrika nebo jihovýchodní Asie.  (zdroj ČTK)

Žádné komentáře: