úterý 31. ledna 2012

Výdaje na televizní reklamu loni stouply o 18%, ale jen na Slovensku

Výdaje na reklamu ve slovenských celostátních televizích bez zohlednění slev, barterů a bonusů loni stouply o 18 procent na téměř 550 milionů eur (13,9 miliardy korun). Vyplývá to z údajů společnosti TNS Slovakia. Trh s televizní reklamou navzdory růstu nedosáhl ani polovinu předkrizové úrovně. Nárůst výdajů na reklamu v televizních stanicích patrně souvisí se zvýšením cen. Podle monitoringu TNS Slovakia počet odvysílaných spotů stoupl jen o dvě procenta a celková délka odvysílané reklamy se zvýšila pouze nepatrně na 4038 hodin. Nejvíc reklamy vysílala soukromá televize Joj na svém hlavním kanálu, následovaná televizí Markíza. Největší rozpočet na televizní reklamu měli podle agentury mobilní operátoři, kteří propagovali telekomunikační služby. V žebříčku je pak následovala reklama na bankovní produkty, auta, léky a maloobchodní řetězce. V roce 2008, tedy před vypuknutím globální ekonomické krize, dosáhla hodnota reklamního televizního trhu na Slovensku 1,35 miliardy eur. Z dřívějších údajů agentury rovněž vyplývá, že o rok na to výdaje na reklamu v televizích spadly o 44 procenta. Pokles se nezastavil ani v roce 2010, kdy televize ale změnily obchodní politiku při prodeji reklam, a proto údaje nejsou s předchozím obdobím zcela srovnatelné.

neděle 22. ledna 2012

ITU sjednotila nová technická doporučení pro mobilní broadband

Mezinárodní telekomunikační unie ITU ve středu oficiálně schválila soubor technických doporučení, které obsahují specifikace pro sítě tzv. 4.generace.

Specifikace je vedena pod označením IMT-Advanced a nahrazuje dosavadní IMT-2000 (pro 3. generace). Do nového souboru jsou tak zahrnuty standardy sítí LTE (LTE-Advanced ) nebo WiMAX (WirelessMAN-Advanced). Benefitem tohoto kroku je sjednocení a kompatibilita všech nastupujících výrobků a technologií, které by měly zajistit dostatečně rychlý rozvoj a možnost využít rychlé a vysokokapacitní datové mobilní přenosy.

http://www.itu.int/net/pressoffice/press_releases/2012/04.aspx

Postup příprav je například zde.

Digitální problém se sekundou

Svět má další "neřešitelný" digitální problém, nyní se sekundou. Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) řešila uplynulý týden problém co se sekundou v časomíře - zda a jak zrušit dosavadní přidávání přestupné sekundy, která jednou za čas dorovnává přesné měření atomových hodin s kolísavími otáčkami Země, která se postupně zpomaluje. Experti na plénu ITU problém zatím nevyřešili a vše odložili až na rok 2015...
http://www.itu.int/net/pressoffice/press_releases/2012/03.aspx

neděle 15. ledna 2012

Podpora sociálních zařízení v přechodu na digitální TV

Infokampaň NKS: "Několik desítek zařízení se zdravotnickými a sociálními službami získalo podporu z fondu digitalizace na přechod na digitální televizní vysílání. Jedním z příkladů je zařízení Zámeček ve Střelicích u Brna." VIDEO

úterý 10. ledna 2012

WRC 2012 chce harmonizovat využití kmitočtů v celosvětovém měřítku

Světová radiokomunikační konference ITU (Mezinárodní telekomunikační unie) - World Radiocommunication Conference - WRC-12 začíná již 17. ledna a potrvá až 23. února 2012 ve švýcarské Ženevě. Agenda via MPO zde v PDF.

Konference má svém hlavním programu cíl projednat a schválit světovou harmonizaci přidělování a využívání rádiových kmitočtů. Tím by se mělo napomoci dalšímu rozvoji námořních, leteckých či družicových komunikačních systémů, kosmickému výzkumu, rozvoji pozemních mobilních a navigačních sítí ale i systémům pro detekci blesků.

ČR bude na konferenci reprezentovat delegace složená z odborníků na radiokomunikace 3 resortů (průmyslu a obchodu, dopravy, obrany) a povede ji předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu, Pavel Dvořák, Ministerstvo průmyslu a obchodu zastupuje ředitel sekce harmonizace a komunikačních služeb, Ing. Jan Duben. Konference se také zúčastní zástupci podnikatelských subjektů z oboru.

K WRC již s předstihem vydala stanoviska řada evropských a dalších institucí a sociací, například i veřejnoprávní vysílací unie EBU (PDF poslední verze 2,0 z prosince 2011 -ve prospěch televizních a rozhlasových služeb…)

středa 4. ledna 2012

Nejvyšší televizní věž na světě je hotová, pro digitální TV

Nová tokijská televizní věž Sky Tree je v podstatě dokončena, finální práce ale pokračují, zejména v interiérech. Slavnostní otevření je naplánováno na 22. května 2012. Dosud je v hlavním městě pro šíření TV a rozhlasového vysílání využívána vysílací věž Tokyo Tower, vysoká „jen“ 333 metrů (1093 ft). Není ale úplně vhodná pro digitální vysílání , zejména s ohledem na vysokou novou zástavbu v jejím okolí.



Tokio Sky Tree je nyní nejvyšší volně stojící věž na světě s výškou 634 m (2080 stop), která přesahuje dosud rekordní 600 metrů vysokou Canon Tower v Guangzhou v Číně. Nová tokijská dominanta je současně druhou nejvyšší „umělou“ stavbou na světě, po 828 metrů vysoké Burj Khalifa v Duibaji.


Nová věž je speciálně konstruována tak, aby odolala zemětřesením a dalším možným pohromám.


Uvedení nové vysílací věže je sladěno s termínem plnohodnotného a definitivního celoplošného digitálního TV vysílání v Japonsku (analog v zemi skončil koncem loňského léta).