pátek 31. července 2015

Na Žižkovském vysílači vrcholí přípravy experimentálního digitálního vysílání

Na Žižkovském vysílači vrcholí přípravy experimentálního digitálního vysílání

Zanedlouho se právě odsud bude šířit digitální signál. A ani miminka Davida Černého mu nebudou stát v cestě.Foto: Jolana Nováková
Do startu experimentálního rozhlasového digitálního vysílání už zbývá jen týden. 6. srpna České radiokomunikace na Žižkovském vysílači zprovozní vysílač DAB s výkonem 20kW. Posluchači v Praze a Středních Čechách díky němu naladí stanice Českého rozhlasu v nejvyšší možné kvalitě.
Experimentální digitální vysílání poběží ve III. pásmu, které dříve sloužilo analogové televizi a nemělo by nijak narušit souběžné FM vysílání.  
Žižkovský vysílač DAB má, oproti stávajícímu digitálnímu vysílači na Strahově, sto padesátkrát vyšší výkon. 
Podle Marcela Procházky, který ve společnosti České Radiokomunikace a.s. zastává funkci ředitele pro regulaci, test poslouží k prověření reálných parametrů plánovaného rozšiřování digitálního vysílání. 
"Cílem experimentu je otestovat jak se budou kmitočty v pásmu 200 Mhz s digitálním obsahem šířit a jaký to bude mít vliv na pokrytí. Máme možnost měnit technické parametry vysílání a ověřovat vliv na kvalitu signálu. S Českým rozhlasem jsme domluveni i na testování kvality signálu, která souvisí se změnou datového toku." 
Televize už v Česku digitalizaci mají za sebou. Postupný nástup digitálního vysílání pro telekomunikační společnosti znamená efektivnější využití vysílací infrastruktury a úsporu elektřiny. Z analogového vysílače se šíří pouze jedna rozhlasová stanice. Ale jediný digitální vysílač jich v rámci multiplexu poskytne desítky. Po případném nahrazení FM vysílačů by se tak měla snížit úroveň elektromagnetického znečištění. 
Přínosem pro posluchače je mimo jiné kvalitnější zvuk, ale také příjem doprovodných informací v podobě textů, obrázků nebo videa. Některé digitální přijímače umožňují pozastavit živé vysílání a spustit jej se zpožděním. Příjem signálu by také měl být spolehlivější. Jak připomíná Marcel Procházka digitální vysílače se navzájem neruší jako FM vysílače na blízkých frekvencích. 
"Je to jedna, nebo nula. Buď je digitální signál kvalitní a přijímač hraje a nebo je nekvalitní a není nic slyšet. Signál digitálního rozhlasu je poměrně odolný proti rušení ze strany jiných elektronický spotřebičů. Proto, když rádio nehraje, tak je to obvykle dáno tím, že jste mimo pokrytí vysílače. Pokud by snad v pásmu rozhlasového vysílání docházelo k rušení příjmu, tak by mělo být odstraněno. To je záležitost Českého telekomunikačního úřadu. " 
Plnohodnotné rozhlasové digitální vysílání bude možné naladit na přijímačích, které podporují standard DAB+, na kanálu 10C. Na digitálních rozhlasových přijímačích lze naladit také klasické FM vysílání. Pilotní vysílání z Žižkovského vysílače je zatím časově omezeno do konce května roku 2016 povolením Českého telekomunikačního úřadu. 

Žádné komentáře: