úterý 24. března 2015

EBU Member Czech Radio powers up to go digital

Digital Radio: EBU Member Czech Radio powers up to go digital

Experts at Czech Radio have unveiled a roadmap to guide the country's journey to digital radio output (DAB/DAB+).
The plan identifies appropriate legislation, national coordination, adequate financing, private sector engagement, support for quality content and new services, a solid information and marketing campaign and statutory support for DAB receivers as the 7 steps toward digital broadcasting in the Czech Republic.
The major metropolitan areas – Prague, Brno, Ostrava and Plzeň - will be covered during pilot digital transmissions during the first phase between 2015­­ and 2017.
Regular digital broadcasting, including regular service of all nationwide stations, special digital programmes and projects, will be rolled out from 2017. Regional broadcasting will follow shortly afterwards, depending on relevant technical conditions and frequency specifications.The switching-off of analogue broadcasting would then finally mark the end of the transition process. This should occur no later than 2025 on condition that all Czech Radio programmes go fully digital.
The organisation will broadcast the stations D-dur, Radio Wave, Plus, Rádio Junior, Jazz, Rádio Retro and a special Sport service. Czech Radio will this year also show its commitment to going digital by launching an experimental digital radio service for Prague - the capital itself - which will reach 10 to 15 per cent of the national population.
Czech Radio's roadmap to digital broadcasting was presented at an open seminar in the national parliament in Prague, attended by members of the public, industry professionals and parliamentarians. Experts from Swedish Radio and Norwegian broadcaster NRK were also present.
Peter Duhan, the Director General of Czech Radio, told attendees the future of radio broadcasting depends on the transition to DAB: "This process will enable us to provide our listeners with more varied content and services, to enhance the quality of audio transmission and to ensure the further development of radio broadcasting. As a public service medium, Czech Radio has been, and will be, at the helm of the digitisation process."
Current projects, Mr Duhan added, clearly demonstrate that Czech Radio is ready to go digital: "Czech Radio currently operates several special digital stations and is preparing several future projects that will support the development of digital broadcasting. However, the transition to DAB will above all require support from the state, implementation of the appropriate legislation, solving of the issue of simultaneous analogue and digital broadcasting and coordination of our services with the private sector."
Digital terrestrial radio in Europe is constantly growing, notes EBU Head of Radio Christian Vogg. "In some countries we’ve already passed the point of no return. The clear strategy of Czech Radio, which will result in a national roadmap supported by the major stakeholders in the Czech Republic, is a very good sign for related industries and listeners. The EBU is happy to help its members with benchmarking, exchanging examples of best-practice and lobbying.”

pátek 13. března 2015

Budoucnost elektronických komunikací v ČR

O aktuálním stavu a budoucnosti  služeb elektronických komunikací diskutovala 3. února odborná i laická veřejnost na Novotného lávce. ČTÚ ve spolupráci s Českou vědeckotechnickouspolečností spojů uspořádal  seminář, který se věnoval tématů investic  do sítí nové generace, rozvoje
služeb obsahu, budoucnosti zemského televizního vysílání, digitalizace rozhlasu a ochraně osobních údajů v elektronických komunikacích.


úterý 10. března 2015

Video: DAB je současnost - seminář o digitálním rozhlasovém vysílání

Aby byla digitalizace úspěšná, je třeba zajistit cenovou dostupnot digitálních přijímačů i zajímavou programovou nabídku. - Foto: Andrea Filičková

 http://www.rozhlas.cz/digital/aktuality/_zprava/video-dab-je-soucasnost-seminar-o-digitalnim-rozhlasovem-vysilani--1464563

Aby byla digitalizace úspěšná, je třeba zajistit cenovou dostupnot digitálních přijímačů i zajímavou programovou nabídku.Foto: Andrea Filičková
Přinášíme vám záznam semináře „DAB není budoucnost, DAB je současnost“, na kterém Český rozhlas představil svou koncepci rozvoje digitálního vysílání.
„Rozhlasová digitalizace není možná bez součinnosti s Českým rozhlasem i dalšími komerčními subjekty. Bez této spolupráce nemůže být proces digitalizace úspěšný,“ prohlásil na úvod generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. 
Nutné je též zajistit cenovou dostupnost digitálních přijímačů i kvalitní a rozmanitou programovou nabídku, která posluchače přesvědčí. 
Na jeho slova reagoval zástupce komerčních vysílatelů Michel Fleischmann. „Digitalizace není a budoucnost je nejistá,“ poupravil si název semináře. 
Fleischmann se obává vysokých nákladů na digitalizaci, ať už na straně státu, vysílatelů nebo posluchačů. Dalším rizikem je pak omezení svobody vysílání, neboť všechna současná rádia se prý nemohou do digitálního spektra vejít. 

Jak probíhá digitalizace v zahraničí? 
Tak přesně na tuto otázku se pokusili odpověděť Mats Åkerlund ze Švédského rozhlasu a Jørn Erik Jensen, který je poradcem pro digitalizaci v Norském rozhlase. 
První jmenovaný považuje za jednu z hlavních výhod terestriálního digitálního vysílání jeho bezplatnost a všeobecnou dostupnost. A to na rozdíl od jeho ostatních forem, například internetového streamu. 
Ve Švédsku plánují analogové vysílání vypnout v roce 2022, tedy o tři roky dříve, než navrhuje Český rozhlas. Ještě dále ale v digitalizaci pokročilo Norsko. 
Zde je analogové vysílání stále běžné, ale už je připraven kompletní přechod na digitální vysílání. Má se tak stát už v roce 2017. Vypnutí analogu ale bude postupné, po jednotlivých regionech. 

Po digitálních přijímačích se v obchodech jen zaprášilo 
Takovou zkušenost má alespoň jednatel společnosti Teleko Tomáš Řapek, který společně se dvěma dalšími zástupci provozovatelů promluvil v posledním bloku semináře. 
Poté následovala diskuse, ve které jako první vystoupil ředitel Rádia Impuls Jiří Hrabák. Digitalizace rádia je podle něho nevyhnutelná, není ale jisté, na jaké to bude platformě. Vedle sebe by mohly existovat FM rádia, terestrické digitální vysílání i streamování přes internet. 
Podobně vidí budoucnost i Tomáš Řapek. V horizontu pěti let by se podle něho měly objevit hybridní přístroje schopné přijímat digitální vysílání z různých zdrojů.  
Ať už se jedná o mobilní datovou síť, wi-fi připojení k internetu nebo právě terestrické vysílání. A mezi nimi podle potřeby přepínat, například v závislosti na momentální kvalitě signálu. 

Autor:  Michael Erhart ČRo
VIDEO záznamy všech 3 částí akce 
1. část

2.část

3.část - diskuze

sobota 7. března 2015

Na analogovém ostrově nemůžete zůstat navždy...

Na analogovém ostrově nemůžete zůstat navždy, vzkazuje českým rádiím norský expert Jensen

 
Jedinou cestou k růstu je více vysílání, radí Jørn Erik JensenFoto: Andrea Filičková
Český rozhlas je kdykoli připraven přejít na digitální vysílání v režimu DAB. Kdy ale česká rádia plně zdigitalizují, jasné není.
Na pražském semináři o digitalizaci promluvil i norský specialista Jørn Erik Jensen z vedení Celosvětového fóra pro digitalizaci. 
„Potřebovali jsme, aby se digitalizace rozjela i v dalších zemích Evropy,“ vzpomněl v Ranním Plusu na počátky digitalizace rozhlasového vysílání před dvaceti lety Jensen. 
Teprve v roce 2011 se tým norských odborníků dočkal expertní zprávy z ministerstva o tom, jak ve věci digitalizace postupovat. 
V Norsku je analogové vysílání stále běžné, kompletní přechod na digitální vysílání je ale připraven. „Máme plán, že se tak stane v roce 2017. K tomu ale musíme splnit určitá kritéria,“ dodal. 
„Musíme mít stejné pokrytí jako FM, další podmínkou je, že nesmíme vypnout analog, dokud posluchačům nenabídneme více stanic, než mají teď. Jako norský veřejnoprávní rozhlas budeme místo tří stanic čtrnáct.“  

Jørn Erik Jensen při rozhovoru pro Plus - Foto: Jiří Hošna
Jørn Erik Jensen při rozhovoru pro Plus   Foto: Jiří Hošna

Mezi další podmínky přechodu na DAB je dostupnost vysílání v automobilech, kdy bude nutné starší vozy vybavit adaptéry. 
„Ústředním kritériem je publikum: musíme mít dost posluchačů, kteří digitální rádio už poslouchají, včetně těch, kteří poslouchají přes internet, smartphone, televizní přijímač, ale hlavně přes samotné DAB. A tam musíme mít 50% podíl,“ říká Jensen. 
Licence k analogovému vysílání České republice vyprší až v roce 2025. Co by mělo Česko udělat předtím, než se analog vypne? 
Podle experta je potřeba, aby veřejnoprávní média kooperovala se soukromými vysílateli, a všichni pochopili, že jedinou cestou k růstu je více vysílání. Pak bude i větší výnos z reklamy. 
„Na analogovém ostrově nemůžete zůstat navždy. Z určitého pohledu dává smysl dojit tuto krávu, dokud to jde, ale budoucnost je jinde, a to musí pochopit také politici,“ shrnul budoucnost radiového vysílání Jørn Erik Jensen. 

čtvrtek 5. března 2015

on-line ze semináře k rozhlasové digitalizaci

http://www.digizone.cz/clanky/sledujeme-zive-cesky-rozhlas-predstavuje-strategii-prechodu-na-digitalni-vysilani/

Video záznam bude k dispozici na webu ČRo

ČRo spustil webové stránky k rozhlasové digitalizaci

DAB není budoucnost, DAB je současnost

Koncepce rozvoje digitálního vysíláníŘádné digitální vysílání by mělo být spuštěno v roce 2017. Analogové by mělo skončit nejpozději do roku 2025.

Český rozhlas představil novou koncepci rozvoje digitálního vysílání. To otevře nové možnosti, jak posluchačům nabídnout ještě kvalitnější veřejnou službu než dříve.

Koncepce rozvoje digitálního rozhlasu (dokument pdf) 
Aby se tak mohlo stát, je podle Českého rozhlasu nutné učinit sedm následujících kroků.

 
1. Legislativa
Je nutné vyhradit vlastní multiplex veřejné služby pro ČRo - přidělit kmitočty a vyřešit zároveň regionální vysílání. Přidělování kmitočtů komerčním subjektům musí probíhat efektivním způsobem. Taktéž je třeba liberalizovat trh a odstranit limity počtu celoplošných stanic pro jednoho rozhlasového provozovatele.

2. Národní koordinace
Při státní koordinaci se bude postupovat podle jasného plánu, včetně termínu vypnutí analogového vysílání. ČRo bude stát v čele digitalizace. Vznikne národní koordinační skupina a „Jízdní řád digitalizace“ - technický plán přechodu. Bez státní koordinace se bude čekat na tržní poptávku, proces vypnutí bude trvat až dvě desítky let, vývoj a finanční náklady budou nejasné. 

3. Financování souběhu
Je nutné vyřešit financování souběžného vysílání: zvýšením rozhlasového poplatku o 5% a jeho účelovým vázáním na digitalizaci, plánovanou rozpočtovou ztrátou krytou z vratky DPH, úpravou zákona o DPH s možností uplatnit nárok na odpočet DPH, účelovou státní dotací. 

4. Zainteresování soukromých vysilatelů
Podle zkušeností ze zahraničí je součinnost obou sektorů duálního systému pro úspěšný přechod nezbytná. Současné licence jsou platné do roku 2025.   

5. Atraktivní obsah a nové služby
Doplnit vysílání o doprovodná data (např. EPG), rozvíjet již připravené digitální stanice a připravovat nové projekty (např. ČRo Sport Rock), multimedializaci, tematické projekty a aplikace. Připravit multikanálové programové strategie, personalizovaný offline obsah (LTE sítí 4G), programové experimenty. 

6. Informační a marketingová kampaň
Při podpoře státu poběží dle plánu, switch-off termínu a pod vedením národní koordinační skupiny, kde bude hrát aktivní roli ČRo. Bez podpory státu bude masivní marketingová kampaň budující nový tržní segment spoléhat na prostředky a možnosti ČRo. Bude nutné využít i významné události (např. OH Rio 2016 vs. ČRo Sport Rock). 

7. Přijímače a autorádia pro DAB
Je nutné legislativně podpořit dostatečnou nabídku přijímačů na trhu. Zapojit výrobce automobilů, velké prodejce elektroniky, propojit marketingové aktivity.
 
Navrhovaný jízdní řád digitálního vysílání 
Český rozhlas zároveň představuje základní harmonogram přechodu na digitální vysílání. V prvním období let 2015-2017 bude v rámci pilotního digitálního vysílání zajištěno pokrytí hlavních městských aglomerací – tedy Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. 

V roce 2017 by pak mělo být spuštěno řádné digitální vysílání, tedy běžné fungování celoplošných stanic, speciálních digitální programů a projektů. Regionální vysílání by záviselo na technických a kmitočtových podmínkách. 

Definitivní tečkou za přechodem na digitální vysílání by mělo být definitivní ukončení toho analogového.To by mělo nastat nejpozději do roku 2025, podmínkou je ale plná digitalizace programů Českého rozhlasu. 

středa 4. března 2015

Jeden z pohledů evropských komerčních rádií na rozhlasovou digitalizaci

Ve čtvrtek 5. března proběhne mezinárodní konference k rozvoji rozhlasové digitalizace v ČR, včetně prezentace Koncepce rozvoje digitální rozhlasového vysílání Českého rozhlasu - více například zde www.digitalniradio.cz.

Pro doplnění široké škály názorů a stanovisek uvádím pro ilustraci dílčí teze z pohledu evropských komerčních rádií. Asociace "The Association of European Radios" (AER) zastupuje  více než 4,500 soukromých komerčních rádií v EU, vč. Švýcarska. Tady je fragment s prezentovaného stanoviska k přechodu na digitální rozhlasové vysílání (11/2014):















Více později...